top of page

Haber Detay

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite ve Ağır Depresyon Tedavisi Görmüş Bir Anneden Mektup

Aşağıda orijinali bulunan mektup, çocuğu Dikkat Eksikliği Hiperaktivite ve ağır depresyon tedavisi görmüş bir anneye aittir...

 

11 Mayıs 2004 tarihli Washington Post    Bu mektubun yazarı Bayan Zelda Bell, bu mektubun ISNR üyeleri forumunda ve ISNR web sitesinde halkın bilgilendirilmesi ile ilgili bölümde yayınlanmasına izin vermiştir.

 

Bayan Bell Dikkat Eksikliği Hiperaktivite ve ağır depresyon tedavisi görmüş bir çocuğun annesidir. 

Aşağıda, Bayan Bell'in 11 Mayıs 2004 tarihli Washington Post gazetesinin sağlık editörüne verilmiş mektubunun içeriği yer almaktadır.“ 

 

Umarım bu yazı psikiyatristler için antidepresanlara alternatif olarak neurofeedback'in kullanımını araştırmak ve incelemek için en azından tetikleyici bir kuvvet olur. 

 

Neurofeedback, biofeedback'in bir çeşidi olup kişinin beynini maksimum etkide eğitmesini mümkün kılar. 

 

Bu sistem, atletler, müzisyenler ve tabii ki çocuklarını mutlu ve acı çekmeden görmek isteyen çaresiz aileler tarafından kullanılıyor. 

 

Sigorta firmaları için neurofeedback gözde olmalı ve ileride olacaktır da. Ömür boyu antidepresan kullanan hastalar paradan tasarruf etmiş oluyorlar. 

 

Zelda Bell, Berwyn Heights, Maryland” Letter to the Editor from the parent of a child treated for ADHD and severe depression (Reprinted with permission)

 

Ms. Zelda Bell, author of the letter below has given her permission for us to print her letter in our ISNR Members Forum. This letter will also be posted in the Public Information Section of the ISNR website. Ms. Bell is the parent of a child who was treated for ADHD and severe depression. Here is the content of Ms. Bells letter to the Editor of the Health Section of The Washington Post published today, May 11, 2004, on Page F2: "I hope the article might serve as an impetus for more psychiatrists to at least investigate using neurofeedback as an alternative to antidepressants. Neurofeedback is a type of biofeedback that enables the person to train his brain to maximize effectiveness. It is being used now by athletes, musicians and, of course, parents who are desperate to see their children happy and not suffering. Insurance companies should want to get on the neurofeedback bandwagon as it will, in the long run, save tremendous amounts of money over a lifetime of antidepressants for patients. 

 

Zelda Bell, Berwyn Heights, Maryland" Her email address is : zeldabell@erols.com. She gives permission for you to add her email address to her letter. She prefers to network via email.

bottom of page