top of page

Biofeedback Eğitimi

Amerika’daki Tıp Fakültelerinde ve Psikoloji Fakültelerin de Elektif ders olarak 1990 yıllardan beri öğretildiği:  

 

Amerika’da 1990’lı yıllardan beri beyin ve vücut bütünlüğüne yönelik psikolojik ve psikiyatrik ilaçsız bir tedavi yöntemi olan Biofeedback yöntemi Tıp ve Psikoloji Fakültelerinin ders müfredatına konmuş olup, mezunlarının yeni çıkan tedavi yöntemlerini öğrenmesini istiyorlar. 

 

Bunlardan birkaç tanesini aşağıda örnek olarak vereceğim;

 

Georgeton Üniversitesi Tıp fakültesi öğrencilerine mind body (beyin ve vücut) yöntemlerini ve bunlardan biri olan biofeedback tedavi yöntemini öğrenmeleri için ders programına aldıklarını web sitesinden görebilirsiniz.

 

Oregon Health & Science University (OHSU) Tıp Fakültesi 1. ve 2. Sınıf Tıp öğrencilerinin öğrenmesi için bu yöntemleri elektif ders olarak ders programına eklemiştir.

 

Öğrencilerin streslerini azaltmaya yardımcı olmak için Missiouri Üniversitesi Eğitim Fakültesi (MU), 2010’dan beri “enBalance” adlı biofeedback programını uyguluyor.

 

University of North Texas’ın web sitesinde görüldüğü gibi alkol ve uyuşturucu tedavisi için araştırma laboratuvarı kurduklarını, alkol ve uyuşturucu tedavisi uygulayan önemli bir kliniğin sitesine de bakarsanız neurofeedback tedavisinin UCLA’de yapılan çalışma sonuçlarından bahsetmekte ve klinik tedavide kullandığını görebilmekteyiz.

 

University of Kansas Medical Center hastalara Neurofeedback tedavisi sunmaktadır.

 

Thailand Bangkok’da Mahidol Üniversitesi, Bio-Medical Engineering Ph.D. programında Neurofeedback alt birimi kurulmuş olup, QEEG ve Neurofeedback sitemlerinin eğitim çalıştaylarıverilmektedir.,

 

Michigan Eyaleti Rochester’da Oakland Üniversitesi Tıp Fakültesi, Department of Counseling, ders programına Clinical EEG & Psychophysiology kursunu koymuştur.

 

Aynı şekilde, http://www.counseling.ucla.edu/Training-Programs/Graduate-Training-Program web sitesinde AN APA-ACCREDITED DOCTORAL INTERNSHIP IN CLINICAL AND COUNSELING PSYCHOLOGY üzerinde tıklarsanız UCLA Psikoloji Fakültesinin  Master ve Doktora programı olarak Biofeedback’i ders programına eklediğini göreceksiniz. Hatta kendi grubunda çalışanlara ve/veya öğrencilere 6 Biofeedback seansınıda ücretsiz sunmaktadır.

1 https://som.georgetown.edu/medicaleducation/mindbody

2 http://www.ohsu.edu/xd/education/schools/school-of-medicine/academic-programs/md-

program/electives/upload/ISCIS-March_2010.pdf

3 http://www.themaneater.com/stories/2011/10/11/student-health-center-enbalance-program-

helps-stud/

4 https://dar.pacs.unt.edu/unt-history-department-disability-and-addiction-rehabilitation

5 http://www.inspiremalibu.com/blog/news/ucla-addiction-study-proves-neurofeedback-helps-

with-sobriety/

6 http://www.kumc.edu/school-of-medicine/integrative-medicine/patient-

services/neurofeedback.html

7 http://www.bec-eeg.com/news/qeeg-training-at-mahidol-university-bangkok/

8 http://www.bec-eeg.com/programs/neurofeedback/

9 https://wwwp.oakland.edu/counseling/top-links/directory/deering/

10 http://newsroom.ucla.edu/stories/040428campus_biofeed

11 http://wellness.healthcare.ucla.edu/Resources/SFCC.aspx

bottom of page