top of page

Haber Detay

Depresyon Tedavisinde Çığır Açıldı!

fMRI neurofeedback adıyla bilinen bir teknik, depresyon tedavisinde çığır açtı. Beynin işlev bozukluğundan kaynaklanan depresyonun, pozitif anları hatırlayarak bilinci attırma etkinliği, hastalığı yenmede kolaylık sağlıyor.

Yeni bir araştırmada, depresyona karıştığı bilinen beynin bir bölümünü uyaran non-invaziv bir teknik, bozukluğu olan insanlar için büyük yararlar sağlayabilir. Teknik, bir kişinin kendi amigdala aktivitesini gözlemlenmesini ve pozitif anıları hatırlayarak bilinçli olarak bu etkinliği artırmaya çalışmasını içerir. Buna fMRI neurofeedback deniyor.

Yeni çalışmanın önde gelen yazarı ve Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde psikiyatri asistanı olan Kymberly Young, deneyin küçük olmasına rağmen umut verici sonuçlar verdiğini söyledi.

Bu çalışma için Young, depresyonlu 36 yetişkin gönüllü iki gruba ayırdı. Bunlardan biri, amigdalalarındaki neurofeedback'i ve beynin duygusal işleme dahil olmayan sahte bir neurofeedback egzersizi yapan bir kontroldü. Her iki gruptaki insanlar beyinlerini amigdala ya da beynin kontrol bölgesini saptamak için bir fMRI taramışlardı.

Ardından araştırmacılar, katılımcılara ölçülen beynin bir kısmından bir sinyal gösterdi ve katılımcılar mutlu anları hatırlayarak bu sinyalin gücünü düzenlemeye çalıştılar.

http://www.habertuneli.com/fmri-neurofeedback/depresyon-tedavisinde-cigir-acildi

bottom of page